Útjára indult az asztali Trinity
Fickós GPU, közepes CPU. Nagyon röviden így jellemezhető az asztali Trinity.
Hivatalosan is elrajtolt az AMD második generációs A szériás asztali APU-ja. Tegnap lejárt a hírzárlat minden pontja, így most már büntetlenül be lehet mutatni termékek paramétereit.
A sorozat továbbra is a 32 nm-es SOI gyártástechnológiára alapoz. Valószínűleg ennek köszönhető, hogy a Llano-hoz mérten nőtt a chip fizikai kiterjedése, azonban a különbség korántsem eget rengető (226 négyzetmilliméter helyett 248 négyzetmilliméter). A mérettel együtt a tranzisztorszám is emelkedett, de jelentős változás ezen a ponton sem történt. Utóbbi annak köszönhető, hogy a mérnökök számos optimalizációt vetettek be. A Trinity ennek megfelelően két Piledriver modulra alapoz – az AMD nézőpontja szerint ez négy magnak felel meg -, mely lényegében a Bulldozer továbbfejlesztésének tekinthető. Az alapelv továbbra is a két integer mag összekapcsolása, melyek rendelkeznek saját elsőszintű gyorsítótárral, de a másodszintű átmeneti tárolón és a lebegőpontos egységen már osztozniuk kell. Ahogy az várható volt, a Trinity memóriavezérlője támogatja a DDR3-1866 MHz-es modulokat, és az alacsony feszültségű (1,25V-os) memóriákkal is elboldogul.
A grafikus részleg is továbblépett. Itt az eddigi 5 utas szuperskalár processzorok (VLIW5) helyét 4 utas feldolgozók (VLIW4) vették át. Ez a változtatás is a hatékonyabb szilíciumterületet kihasználás érdekében történt meg. Az architektúra 384 stream processzort tartalmaz, de már ez is elég ahhoz, hogy a Llano grafikus feldolgozóját körülbelül 20 százalékkal helybenhagyja. Ez a szám csak az A10 chipeknél él, az A8-ban 256 darab, az A6-ban 192 darab, míg az A4 modellekben 128 darab feldolgozóval kell beérnünk. További újdonság a DisplayPort 1.2 és az Eyefinity támogatás. Utóbbi révén legfeljebb négy kijelző meghajtására van mód – ez azért egy APU-tól egyáltalán nem rossz -, ezenfelül a többsávos hanggal történő lebonyolítás is megoldható. Az eljárás hivatalos neve Discrete Digital Multi-Point (DDM) Audio. Multimédiás fronton az UVD 3-as motor mellett a VCE (az Intel Quick Sync Video AMD-s megfelelője) is helyet kapott, mely a H.264-es videók transzkódolásának felgyorsítására hivatott.
A teljesítménynövelés jól bevált módja a túlhajtás. Az AMD Turbo Core 3.0 ezt hivatott megvalósítani, amíg a termék üzemi hőmérséklete a biztonságos keretek között van, illetőleg a fogyasztás nem lépi át a gyári TDP szintet. Ezen a ponton a fő újdonság az, hogy a rendszer most már nem csak a CPU órajelét tudja emelni, hanem esetenként a GPU sebességét is.
Tesztajánló:
- Trinity vs. Ivy Bridge im CPU-Test [ComputerBase]
- Trinity vs. Ivy Bridge im GPU-Test [ComputerBase]
- AMD Trinity im Test: Schnellste integrierte Grafikeinheit trifft guten CPU-Part [PC Games Hardware]
- AMD A10-5800K APU – Piledriver im Blickpunkt [Technic3D]
- AMD A10-5800K & A8-5600K Review: Trinity on the Desktop, Part 2 [AnandTech]
- AMD A10 5800K Review [Guru3D]
- AMD A10-5800K APU Performance Review [Hardware Heaven]
- AMD A10 and A8 Trinity APU: Virgo CPU Performance [Hot Hardware]
- AMD A10-5800K Trinity Desktop APU Review [Legit Reviews]
- AMD Trinity A10-5800K APU Review [Overclockers]
- AMD Trinity Review: The A10-5800K and A8-5600K break cover [PC Perspective]
- AMD’s Trinity APU Efficiency: Undervolted and Overclocked [Tom’s Hardware]
Forrás: HOC, hírajánló