Válassza az Oldal lehetőséget

Negyedik hónapja stabilan vezet az Autorun

Negyedik hónapja stabilan vezet az Autorun

Előző havi összesítésünkhöz képest az első négy helyezett meg sem mozdult, így nem csak az Autorun vírus maradt jelentős előnnyel az első pozícióban, de a Conficker féreg is láthatóan jól érzi magát a toplista harmadik helyén. Mindebből úgy tűnik, hiába az évek óta tartó rengeteg figyelmeztetés, a felhasználók frissítési, hibajavítási hajlandósága sok esetben továbbra sem elégséges.
usb-virus A Win32/Dorkbot féreg ezúttal a hetedik helyezett lett a mezőnyben, róla azt érdemes kiemelni, hogy cserélhető adathordozók segítségével terjed és tartalmaz egy olyan hátsóajtó komponenst is, melynek segítségével távolról átvehető az irányítás a fertőzött számítógép felett, illetve összegyűjti az adott gépről a weboldalakhoz tartozó felhasználói neveket és jelszavakat, majd ezeket megkísérli egy távoli gépre elküldeni.
A böngészés közben támadó JS/Iframe a korábbi kilencedikről hatodiknak tornázta fel magát. Ez a trójai egy olyan program, amely észrevétlenül átirányítja a felhasználók böngészőjét egy kártékony kódot tartalmazó weboldalra. A kártevő program kódja általában szabványos HTML oldalakon belül, annak belsejébe beágyazva található.
Végezetül régi-új szereplőt is köszönthetünk a toplistán a Win32/Qhost személyében, ugyanis a nyolcadik helyen található trójai fertőzött e-mail üzenetek mellékleteiben terjedve hátsó ajtót nyit a gépen, majd kapcsolatba lép távoli vezérlő szerverével, ahonnan átvehető a teljes irányítás a megtámadott számítógép felett, így kiszolgáltatja annak adatait a bűnözőknek.

Az ESET Global Trends Report ehavi kiadásában ezúttal is igyekszik összegyűjteni az utóbbi időszak IT incidensekkel kapcsolatos különlegességeit. Így többek közt arról számolnak be, hogy folytatódnak, és ismételten bukkannak fel olyan hamis telefonhívások, amelyben a hívó fél a Microsoft Supportjának kiadva magát hibajavítás ürügyén kártékony linkekre való kattintásra igyekszik rávenni a gyanútlan embereket, esetleg távsegítségért pénzt, borsos átutalást kérnek, de gyakori az áldozat gépéhez való távoli hozzáférést biztosító link felajánlása is – ám egyik sem végződik jól számunkra. Érdemes tehát továbbra is óvatosan kezelni a kéretlenül ajánlkozó terméktámogató hívásokat, alaposan ellenőrizni a hívó felet, visszahívni, gyanú esetén pedig a beszélgetést rögzíteni vagy megszakítani, de a kétes linkekre semmiképpen sem szabad kattintani.

Forrás: ESET