A gépek közötti kommunikáción alapuló M2M-technológia gyors hazai terjedésére számít a Telenor Magyarország: 2020-ra az így összekapcsolódó eszközök száma elérheti a 40 milliót hazánkban.

Ugrásszerű növekedést vár a Telenor a gépek közötti kapcsolatok terén 1

A mobil adathálózatokon keresztül kommunikáló eszközök számának robbanásszerű növekedését prognosztizálják az elkövetkező évekre a Telenor Magyarország szakértői. Az okostelefonokon, táblagépeken és számítógépeken túl ma már egyre gyakrabban szolgáltatnak adatokat olyan céleszközök is, amelyek ipari, logisztikai folyamatokat figyelnek, illetve az egészségi állapottal kapcsolatos adatokat (például vérnyomás vagy vércukorszint) gyűjtenek. 2020-ra 15 milliárd ilyen készülék kapcsolódhat össze önműködően világszerte, hazánkban pedig 40 millió gépek közötti kapcsolatra számítanak az elkövetkező évtizedben. A Telenor Magyarország által üzemeltetett M2M kapcsolatok közel fele, mintegy 43 százaléka járműkövetésre, flottamenedzsmentre szolgáló eszközök kommunikációját segíti, de jelentős még a biztonságtechnika (20%), illetve a távleolvasás (17%) terén működő kapcsolatok száma is.

A gépek közötti kommunikáció az említett területeken nem csak a kiadások csökkentéséhez, ésszerűsítéséhez járul hozzá, de nagymértékben segíti az energiatakarékosságot, így a környezetvédelmi szempontok érvényesülését is. Ezen túl az M2M-megoldások megkönnyítik a felhasználók mindennapjait, legyen szó akár munkavégzésről, akár egészségmegőrzésről, illetve gyógyításról. A eszközök számára megbízható adatkapcsolat létesíthető a Telenor Magyarország hálózatán keresztül, így a mobilitás, illetve az esetleges földrajzi elszigeteltség sem jelent akadályt a valós idejű adatfeldolgozásban.

A fejlesztéseknek köszönhetően több olyan eszköz elérhető már Magyarországon is, amelyek a mindennapi életben kínálnak intelligens megoldásokat. Elsősorban az otthoni ápoltak, idős emberek biztonságát fokozza például az a telemedicina készülék, amely alkalmas az orvos, a mentők riasztására. A berendezések mind a Telenor Csoport M2M megoldásokra szakosodott Telenor Objects M2M keretrendszerére épülnek.

„Az M2M technológia az a terület, ahol fel kell találnunk a jövőt. Ennek a nyertesei a végfelhasználók, akiket olyan okos eszközök vesznek majd körül, amelyek emberi felügyelet nélkül, önműködően végzik feladatukat, és a háttérben intelligens módon kapcsolódnak össze. A technológia gyors hazai terjedését jól mutatja, hogy az elmúlt években az M2M kártyák száma évente 40 százalékkal nőtt a Telenornál.” – mondta el Drozdy Győző, a Telenor vezérigazgatói stratégiai tanácsadója.

 

Forrás: Sajtóközlemény