Bemutatkozik a HD 5770 és a HD 5750 – DirectX 11 a középkategóriában
A videokártyás cikkek bevezetője mindig keményebb dió, mint más eszközök esetében, ugyanis egy-egy generációváltáskor nem csak az adott újdonságot kell bemutatnunk, hanem vissza kell tekintenünk a múltba is, gyakran hosszú évekre visszamenőleg, hogy szemléltetni tudjuk azt, hogyan és miből lett az a dolog, amiről az aktuális tesztünk éppen szól. Ez legfőképpen egy új széria, egy új architektúra csúcskártyáira igaz, hiszen azok futnak be először, hogy demonstrálni tudják tudásukat és erejüket a konkurencia felé.
ATI Radeon HD 5870
A középkategóriás, illetve alsókategóriás modellekkel egy kicsit könnyebb a dolog, hiszen azok mindig később érkeznek, és gyakorlatilag a legerősebb változat visszafojtott módozatai, így csak a megváltozott paramétereket kell átvenni és levonni a következtetéseket, mert a támogatott technológiák sora általában azonos, vagy közel azonos. Valami ilyesmi szituációban vagyunk most az AMD új középkategóriás Radeonjaival, a HD 5770-nel és a HD 5750-nel. Az királyt, magyarán a Radeon HD 5870-et bemutató írásunkban már kicsit átismételtük az elmúlt éveket az AMD és érintőlegesen a konkurencia vonatkozásában is, megismerkedhettünk a DirectX 11-gyel és az egyéb számos újdonsággal, amit elsőként a HD 5800-as széria kínált, és persze magával a kártyák mozgatórugójával, a 40 nm-es Cypress maggal.
Kicsi a rakás: HD 5750, HD 5770, HD 5850 és HD 5870 (fentről lefelé haladva)
Akkor elmondtuk, hogy az új GPU új is meg nem is, de sokkal több holmi ráncfelvarrásnál, ezt pedig a tesztek is végérvényesen bebizonyították, a HD 5870 jött és gyakorlatilag mindent el is vitt, a cég vezetői és fejlesztők munkájukkal megelégedetten és ebből kifolyólag végtelen lelki nyugalommal hajthatták álomra a fejüket. Hosszú ünneplésre, és főleg lazsálásra azonban semmiképp sem volt lehetőség, mert bár a HD 5870 a csúcsra ért, és bár a presztízs is nagyon fontos, az eladási mutatókat csúcskategóriás kártyákkal nem igazán lehet hatékonyan növelni. Égető szükség van a középkategóriára is, mely a vásárlók egy sokkal nagyobb rétegéhez eljuthat a jóval barátságosabb vételárnak köszönhetően. Az AMD kedvező pozícióját tovább javította, hogy ők kínáltak elsőként DirectX 11 kompatibilis terméket, és ez bizony a NVIDIA késlekedésének következtében a mai napig így van.
ATI Radeon HD 5770
Az új API azonban marketing célokra is tökéletes, hiszen egy új DirectX változat körül mindig nagy a felhajtás, ráadásul a DX11-ről most mindenki sokkal pozitívabban nyilatkozik, mint anno a DirectX 10-ről, és egyesek szerint a DX11 nagyon gyors elterjedésnek fog örvendeni kedvező felépítésének is köszönhetően. Lényeg a lényeg, kell az új DirectX a középkategóriába, és ezt az AMD tudja a legjobban, ezért nem is késlekedett sokáig, a bejelentést követően gyakorlatilag már novemberben elérhetővé váltak a HD 5700-as sorozat első fecskéi, a Radeon HD 5770 és a HD 5750. A várakozás és az érdeklődés óriási, a kérdés csak az, valóban olyan jó vételnek számítanak-e ezek a kártyák, vagy nem árt mérlegelni, mielőtt fejvesztve szaladunk a boltba megvásárolni valamelyiket… Nos, mi természetesen erre a kérdésre keressük a választ, pontosabban kerestük, és meg is találtuk, melyet most megosztunk veletek. Előtte azonban kicsit megismerkedünk közelebbről is az új kártyákkal…
ATI Radeon HD 5750