Bemutatjuk: GIGABYTE GA-X58A-OC – túlhajtásra tervezve
Nohát, kérem szépen… és még mindig van új a nap alatt!? Mostanában elég sűrű vendégek nálunk az X58 alapú alaplapok, a GIGABYTE G1 Assassin és a Rampage III Black Edition után most ismét a GIGABYTE rukkolt elő egy titánnal.
Korábban már elmondtuk, hogy mivel az új felsőkategóriás, Sandy Bridge alapú platform csak év vége felé jön, ezért a gyártóknak van idejük “kezelni” a felhalmozott X58 északi hidakat, tehát eladni a meglévő készleteket. Ennek érdekében jó néhány új modell megjelent a legnevesebb gyártók kínálatában. Persze attól, hogy egyfajta készletkisöprésről van szó, ez még nem jelenti azt, hogy ezek az alaplapok ne lennének nagyon jók, és ne nyújtanának többet elődeiknél, hiszen ha ez lenne a helyzet, akkor senki nem foglalkozna velük. Mára az X58-as kínálat olyan gazdag, hogy a legalapabb és viszonylag olcsó modellektől egészen a csillagos égig találunk különféle kiadásokat, és a közöttük lévő rétegek is elég gazdagok.
Természetesen hozzánk inkább a különleges kiadások szoktak érkezni, hogy sokat tudjunk mesélni az adott páciensről. Nos, nem is húznánk tovább a szót, mai vendégünk az abszolút tuningra kihegyezett GIGABYTE GA-X58A-OC.
A lap ATX formátumú, szélessége 30,5 cm, magassága 26,4 cm, ez persze attól is függ, hogy állítva vagy fektetve nézzük. A nyomtatott áramkör tehát jól megtermett, de egy normálisan megtervezett ATX házban nem lehet gond a beszereléssel, bár nyilván sokan lesznek olyanok (profi tuningmesterek), akik inkább tesztpadon fogják használni. A nyomtatott áramkör színvilága kissé szokatlan a GIGABYTE részéről. A fekete alapú NYÁK már nem újkeletű a gyártónál, de a társszín ezúttal az izzó narancssárga lett. Nem mondanánk, hogy rossz párosítás, a néhai DFI Lanparty-kra emlékeztet valamelyest ez a dizájn. Ha az volt a GIGABYTE célja, hogy önmagához képest valami egyedit, szokatlant húzzon, akkor szerintünk jól választott.
A részletesebb vizsgálatot kezdjük a foglalattal és a körülette lévő területtel!
A Lotes gyártmányú LGA1366 foglalat közvetlen szomszédságában lévő régió elég üres, letisztult, az ide felforrasztott alkatrészek nagy része lapos, a gyártó a víz- és léghűtéses rendszerek mellett a folyékony nitrogénnel dolgozókra is gondolni akart. Ami érdekes és egyben szokatlan, hogy a CMOS clear gomb ide került fel az alaplap szélére, ráadásul egy DIP kapcsoló társaságában, mely valós idejű PWM frekvenciaállítási lehetőséget kínál 600/800/1000 KHz-es mértékekben — az alapértelmezett érték 400 KHz. A CPU foglalat és a két darab 8-tűs kiegészítő tápcsatlakozó között helyezkedik el a 12 fázisú PWM terület.
Utóbbi két csatlakozóra érdemes visszatérni egy pillanat erejéig, ugyanis a gyártói adatok szerint 1500 W-nyi teljesítményt tud felvenni az alaplap igény esetén. A vezérlést a már korábban bemutatott driver MOSFET-ek végzik, alacsony üzemi hőmérsékletű 50 A-re hitelesített tekercsek és kiváló minőségű, időtálló “Popcaps” kondenzátorok társaságában. A GIGABYTE egyedi szolgáltatása az úgynevezett Dual CPU Power képesség: képzeljünk el egy – a munkaállomásokra jellemző – redundáns (duplikált) energiaellátási felépítést egy nem üzleti felhasználásra szánt, asztali alaplapon!
A GIGABYTE saját fejlesztésű, kapcsolóüzemű technológiája lehetővé teszi a CPU feszültségszabályzó fázisainak megosztását, két készletbe osztva a tápellátó áramköröket. Ez lehetővé teszi azt, hogy amennyiben nincs szükség a teljes rendszer munkájára, az egyik fázisszett teljesen kikapcsolásra kerüljön, és a munkát csak a másik szett végezze. Így energia takarítható meg, az élettartam pedig növelhető, szemben az átlagos megoldásokkal, ahol a fázisok mindegyike minden időpillanatban aktív. Ezt egészíti ki a Multi-Gear Switching fáziskapcsoló technológia, mely ugyancsak képes a fázisok számát felezni, és ezáltal energiát megtakarítani, de ennek használatához aktív Dynamic Energy Saver programra van szükség.
Az időtállóságot növeli a már jóöreg GIGABYTE “trükk”, azaz hogy a gyártás során két uncia rezet használnak fel a nyomtatott áramkör kialakításához, amely vastagabb rétegeket is eredményez. A különféle technológiák együttes eredménye az alacsony üzemi hőmérséklet, a kiváló tuningképességek, a fokozott energia-felhasználási hatékonyság, az alacsony impedancia, az alacsony EMI (elektromágneses interferencia) és az erősebb védelem az elektrosztatikai kisülésekkel szemben.
A tekercseket hűtő vaskos, robosztus borda áthúzódik az X58 északi hídra is, rajta az izzó narancssárga GIGABYTE felirat díszeleg. Megfigyelhető, hogy a borda széléről egy kábeles kivezetés csatlakozik az alaplapra, HP_PWR1 néven. Ez működés közben a bordába rejtett LED-eket kelti életre, melyek elsősorban a vizuális élmény fokozásáért felelnek. Ezt a passzív hűtőmegoldást a GIGABYTE OC-Coolnak nevezte el, egyébként az ICH10R déli hídon elterülő lapos borda is hasonló fényjátékot produkál.
Mivel X58-ra épülő modellről van szó, az LGA1366 foglalatba háromcsatornás memóriavezérlőt tartalmazó, Core i7 proceszorok illeszthetőek, ezért nem meglepés, hogy az alaplapon hat darab memóriafoglalatot találunk, melyek szintén fekete-narancssárga bontásban tündökölnek. Természetesen DDR3 modulokat fogadnak, maximum 24 GB-ot, 2200 MHz-es sebességgel. Természetesen az XMP (Extreme Memory Profile) profilok is támogatottak. A déli hídról már esett szó, térjünk át a 3D-s szekcióra. A többkártyás rendszerek szerelmesei nem fognak csalódni az X58A-OC képességeiben, ugyanis az alaplapon négy darab teljes szélességű PCI Express sín található (narancssárgák), egy darab árva hagyományos PCI slot (fekete) társaságában.
A 3-Way/2-Way NVIDIA SLI és 4-Way/3-Way/2-Way ATI CrossFireX támogatott, a sínek az alábbi üzemmódokban képesek működni: ×16, ×16 / ×16, ×16, ×8 / ×8, ×8, ×8, ×8. A GIGABYTE a PCI Express vezetékek számának megnövelésére nem használt fel NF200 hidat, így valamennyi gyártási költséget és válaszidőt is meg tudott spórolni. A hűtéssel kapcsolatban fontos még megjegyezni a NYÁK-on megtalálható hét darab 4-tűs ventilátorcsatlakozót (Smart FAN), melyek a BIOS-alól könnyedén paraméterezhetőek.
Ha már BIOS: a PCB-n két darab lapka figyel, mindkettő egy-egy BIOS-t tartalmaz. Arról, hogy éppen melyik az aktív, LED-ek tájékoztatnak, a váltás egy gyors kapcsolással megoldható az lap jobb alsó sarkában lévő SW4-nél. Ez a duál BIOS megoldás lehetőséget ad arra, hogy egyiket a mindennapos használatra paraméterezzük be, a másik pedig kemény OC beállításokat tartalmazzon. A két BIOS természetesen akkor is jól jön, ha valami balul sülne el. Elég egy váltás a másik BIOS-ra, és a problémás máris helyreállítható. BIOS-onként 16-féle profil beállítására és tárolására van lehetőség.
Nézzük az alaplap azon szélét, amelyen a 24-tűs tápcsatlakozó terül el. Bal oldalt egy kiegészítő SATA tápcsatlakozóval indul a dolog, melyből a SATA adatportokon túl még egyet találunk. Ezek használatára akkor van szükség, ha három vagy négy, nagy fogyasztású grafikus kártyát helyezünk a rendszerbe. Ezek a kiegészítő tápcsatlakozók és a PCI Express sínek összefoglaló neve az OC-PEG. Az előbb említett SATA portokból nyolc darabot figyelhetünk meg a NYÁK szélén, elforgatva. Ebből az első kettő (szürke) az új szabványt, azaz a SATA 3.0-t is támogatja, míg a fennmaradó három páros maximum 3 Gb/s-os sebességre képes.
A 24-tűs tápcsatlakozón túl kezdődik az egyik legizgalmasabb terület, az OC-Touch. Találunk itt két darab hétszegmens kijelzőt diagnosztikai célokra, valamint nyolc darab kivezetett mérőpontot (QPI_PLL, VMCH_core, CPU_PLL, DDR_VTT, VDIMM, QPI_VTT, VCORE ) a PCB szélére, melyek toldókkal kábelesen is kivezethetőek a multimeter felé. Ezek felett egy mikrokapcsoló is felfedezhető, amely a RESET funkcióját tölti be, míg a mellette virító piros gomb egyértelmű. Vele indítható, illetve állítható le a rendszer. Mellette egy 4G feliratú gomb virít. Igen, azt csinálja, amit sejtünk róla a neve alapján. Megnyomását követően “4 GHz-kész” állapotba áll a rendszer, és a következő indításnál a processzor már 4 GHz-en fog működni.
Természetesen ehhez arra is szükség van, hogy a központi egység is partner legyen a dologban, de a mai, friss steppinges Core i7 CPU-kkal nem nagyon lehet probléma. A Gear feliratú gombocska sebességváltó funkciókat lát el a a BCLK-val (base clock) kapcsolatban, és az alatta látható “+” “-” gombokhoz van köze. A jobb oldali páros a Freq_UP és a Freq_DW, azaz a BCLK frekvenciáját lehet velük növelni, illetve csökkenteni. Itt jön képbe a Gear, ugyanis ennek segítségével a lépték mértéke 0,3 MHz-re vagy 1 MHz-re módosítható. A másik kettő a Ratio_UP és a Ratio-DW, ezekkel a CPU szorzóját lehet állítgatni. Ezekkel a fizikai gombokkal elképesztően gyors a tuning, még a BIOS-ba sem kell belépni a műveletek elvégzéséhez.
Amiről még nem beszéltünk, az a hátlapi kivezetések:
Nos, ezzel kapcsolatban annyit el kell mondani, hogy az X58A-OC egy vérbeli tuninglap, kimondottan túlhajtók számára tervezték, ez a célközönség pedig nem igényel tömött hátlapi kínálatot mindenféle kivezetéssel, ugyanis a stabilitás miatt ezeket az igazán profik általában úgyis letiltják. Tudja ezt a GIGABYTE is, és ezt szem előtt tartotta a tervezéskor és a gyártáskor.
Ennek eredményeképp ez a szekció egy átlagos szemnek feltűnően üres. A NYÁK szélén két darab PS/2 porttal indul a történet egér és billentyűzet számára, majd a gigabites Realtek LAN vezérlő RJ45 csatija következik két darab USB 2.0-val az alsó fertályán. Ezt három darab analóg hangkivezetés követi, majd a sort az Etron lapkának köszönhető két darab USB 3.0 (kék) zárja le, és ezzel el is mondtunk mindent. Az USB-vel kapcsolatban még megjegyzendő a GIGABYTE ON/OFF Charge szolgáltatása, mely akkor vehető igénybe, ha a házunk előlapi kivezetéseit, vagy egy hátlapi USB kivezető-panelt a nyomtatott áramkörön piros színnel megkülönböztetett “USB1′ tűs kivezetésre csatlakoztatjuk.
Így két darab olyan USB portra tehetünk szert, melyek ismerik az és tudják az ON/OFF Charge technológiát. Mi is ez? A GIGABYTE On/Off Charge technológia lehetővé teszi, hogy Apple kedvencünk – valamilyen iPhone, iPad vagy iPod Touch – egyszerűen és gyorsan feltölthető legyen attól függetlenül, hogy számítógépünk bekapcsolt, alvó, vagy kikapcsolt állapotban van-e. Az ON/OFF Charge szolgáltatás a 3x USB Power technológiával párosítva lehetővé teszi a töltendő eszköz számára, hogy jóval nagyobb áramot tudjon felvenni az USB portból, mintha hagyományos csatlakozóról lenne szó, így a töltési idő nagymértékben megnő, és ugyanolyan gyors lehet, mintha hálózati töltőre lenne csatlakoztatva készülékünk.
Oldalak: 1 2