Az ASUS lapjával kezdjük a bemutatót, ám mielőtt ebbe belevágnánk szót kell ejtenünk a felhasznált lapkakészletről is. Emiatt az első bekezdést erre a célra használjuk fel, és természetesen ezt már nem ismételjük meg a Gigabyte lapjánál, hiszen ilyen szempontból nem találunk különbséget a két gyártó hardvere között.
Az idő szalad, a karaván halad, ahogy a mondás is tartja (mondás ez egyáltalán?). Az AMD oldalán is elérkezett az idő ebben az évben a váltásra, és nem csak a processzorok magjai számában, hanem a kiszolgáló lapkakészletek terén is. A mostani sorozat elődje, a 790x lapkakészlet bizony már két éves, és az utóbbi két év sem volt mentes a hardveres újdonságok terén. A processzorok mellett új USB és új SATA szabvány is született, sőt ezeket már megtaláljuk az új alaplapokon is, legalábbis a középkategóriától felfelé. Emiatt az AMD-nél is lépni kellett, léptek is. Igaz nem túl nagyot. A jelenlegi lapokon szolgálatot teljesítő 890FX lapkakészlet jószerivel csak a déli híd terén változott. Ezek a változások sem ördöngősen forradalmiak, lényegében minden frissítés arra szolgál, hogy az új szabványok miatt bekövetkező sávszélesség hiányt orvosolják.
Ennek köszönhető, hogy megduplázták az északi és a déli híd közötti A-Link sávszélességét – immár 2 GB/másodpercről beszélhetünk –, hogy natív SATA3 támogatást találunk, és az is, hogy az elérhető sávszélesség az SB850-es híd esetén 500 MB/másodpercre nőtt. Érdekesség az is – igaz negatív előjellel –, hogy az USB 3.0 támogatás kimaradt. Viszont, hogy ne kelljen nagyon szomorkodnunk a támogatott 2.0-ás USB portok száma tizenkettőről tizennégyre nőtt, ráadásul a megnövekedett sávszélességnek hála az alaplap gyártók megfelelő sebességet tudnak biztosítani a harmadik gyártó által készített USB 3.0 lapkák részére, már csak ezért is, mert ehhez megfelelő számú PCI Express sáv áll rendelkezésre, mindent egybevetve összesen 42. Igaz, ezzel úgy kell gazdálkodni, hogy a VGA vezérlők se haljanak éhen!
Ahogy látható van némi előrelépés, ha nem is nagy, főleg akkor, ha ezeket a változásokat összehasonlítjuk az Intel platform esetén bekövetkezett fejlesztésekkel. Ezen persze nem kell csodálkoznunk, hiszen az AMD némi lemaradásban van az Intelhez képest. Ez a lemaradás pedig a központi egységbe integrált grafikus mag. Első ránézésre végül is nincs nagy különbség a két gyártó megoldása között, ha az integrált grafikus maggal készülő fejlesztéseket nézzük, legalábbis abból a szempontból, hogy az Intel sem tudta még egy lapkán belülre elhelyezni a GPU-t és a CPU-t. Ez az AMD esetén is így van, ám az Intelnél a tokozás már közös, míg a zöldeknél ez a lépés is várat magára. Emiatt a nagyobb változásokat az AMD platformok esetén is a központi egységbe integrált grafikus megoldások esetén várhatjuk majd, addig meg kell elégednünk némi „ráncfelvarrással”.
Oké, a lapkakészletet ezzel nagyjából ki is tárgyaltuk, nézzük a deszkákat!
"Kezdetnek rögtön véssük kőbe mivel nem fogunk ebben a cikkben foglalkozni! Lazán ki fogunk hagyni minden olyan dolgot az alaplapok leírásából, amelyről már többször, több cikkben szó esett. Ennek oka prózaian egyszerű. Egyrészről olyan hosszú leírás születne, amit senki nem olvasna végig, másrészről pedig annyi egyéb érdekesség van a lapokon, hogy azok is bőven elegendőek egy érdekes írás elkészítéséhez. Ezt az elvet nem csak az ASUS, hanem a Gigabyte lapjánál is követni fogjuk, így ha valaki olyan elnevezéseket talál a lappal kapcsolatban, ami nincs magyarázva, attól azt kérjük, hogy az alaplap cikkek között nézzen szét itt: http://www.hoc.hu/index.php?p=articles&fk=2 Lássuk akkor elsőként mi érkezett az ASUS-tól!"
A CrossHair IV Formula külsőre és stílusra jelentős hasonlóságot mutat az előző alaplapos cikkben bemutatott Rampage III Extreme-mel, mely nem is csoda, hiszen a CrossHair IV is a Republic of Gamer család tagja. A három bordából és az ellaposított, vastag, nikkelezett hőcsőből álló hűtőrendszer is nagyon hasonló, a bordák kialakítása formailag néhány ponton eltér, de érzésünk szerint anyagában ugyanaz.
A komponensek, sínek, csatlakozók elhelyezésében nem lehet túl sok kivetnivalót találni, mindent úgy és ott találunk, ahol annak lennie kell, de ez egy ilyen kategóriás termék esetén nem extra, hanem alapkövetelmény. Természetesen támogatja a legújabb hatmagos processzorokat, valamint a DDR3 memóriákat egészen 2000 MHz-ig, ezen kívül a legfrissebb technológiák sem hiányoznak, mint például a SATA3 (lapkakészlet) és az USB 3.0 (külön vezérlő). Az AMD-s vonalon 3D-s erőművet építeni vágyóknak bizonyára nagyon örömteli, hogy a deszkára négy darab teljes szélességű PCI-Express sínt applikáltak a mérnökök, de a negyedik csak 4×-es módban képes működni. Két kártya esetén 2×16 szál, még 3 VGA-nál 16+8+8 felállásban működik a rendszer, magyarán jó kis CrossFireX pixelkohókat lehet építeni. A négy darab PCI-Express sín között két hagyományos PCI foglalat húzódik meg, arra az esetre, ha esetleg még rendelkeznénk valamilyen régebbi eszközzel.
Tuning terén is a legmagasabb szinten jeleskedik a modell, a nyomtatott áramkör alján négy darab fizikai gombra lehetünk figyelmesek. A START és a RESET egyértelmű, a Turbo Key II és a Core Unlocker viszont némi magyarázatra szorul.
Turbo Key II
Egyfajta automatikus tuning bekapcsolásáról van szó, amely a processzort nagy teljesítményű, de még stabil állapotba hangolja. Egyszerűen csak át kell kattintani a kapcsolót az alaplap alján, és a technológia máris működésbe lép.
Core Unlocker
Az ASUS Core Unlocker leegyszerűsíti az AMD processzorok letiltott magjainak aktiválását – mindezt egyetlen gombnyomásra. Azonnali teljesítménynövekedés érhető el, amelyet a plusz processzormagok feloldása szolgáltat, és ehhez a BIOS adatokat sem kell módosítani.
Dicséretes, hogy az AMD igyekszik haladni a korral, így a lapon található piros színű SATA csatlakozók mind támogatják a SATA 6 Gb/s átviteli sebességet, és hat darab van belőlük egymás mellett, illetve felett. Nézzük a hátlapot, balról jobbra haladva!
Egy lila PS2 csatlakozó, alatta két darab "hagyományos", USB 2.0 csatolóval. Mellettük egy mikrokapcsoló, mellyel villámgyorsan és könnyedén végezhetjük el a BIOS kisütését (CMOS Clear), nem kell jumperrel szenvedni. Tovább haladva ismét két USB következik, de ezek kék színe már jelzi, hogy USB 3.0 szabvánnyal van dolgunk a NEC lapka integrálásának köszönhetően. Természetesen a hang digitális kijuttatásáról sem kell lemondanunk, ebben lesz segítségükre az optikai kimenet. A kis TOSLINK dugaljt egy felhőkarcoló árnyékolja be, mely egy eSATA-ból, egy FireWire-ből és két USB 2.0-ból épül fel. A mellette lévő torony az RJ45 LAN csati és további két fekete USB eredménye. A következő kis kapcsoló és a mellette lévő, elforgatott USB egyben kezelendő, ugyanis az a ROG Connect szekció, ami a külső eszközről való tuningot teszi lehetővé. A sort a 6 jack dugóból álló épület zárja, melyeken szintén a hangot juttathatjuk ki, analóg módon.
Összességében elmondható, hogy a CrossHair IV már első látásra is megnyerő, csakúgy mint a ROG lapok nagy többsége. A fekete NYÁK, a lekerekített élek, a minőségi kondik és tekercsek, az impresszív hűtés mind azt éreztetik, hogy szívesen birtokolnánk a terméket.
Specifikáció:
CPU | AMD Socket AM3 ;Phenom™II/Athlon™II/Sempron™ 100 Series processzorok AMD Cool 'n' Quiet™ technológia 45 nm-es CPU támogatás |
Lapkakészlet | AMD 890FX/SB850 |
Rendszerbusz | Up to 5200 MT/s ; HyperTransport™ 3.0 |
Memória | 4 x DIMM, 16 GB, DDR3 1600*/1800*/2000*/1333/1066 ECC,Hibajavítás nélküli változat,Nem pufferelt memória Kétcsatornás verzió Memóriaarchitektúra *A teljes memória QVL (Qualified Vendors List – Elfogadott Eladói Lista) listáért kérjük látogasson el a www.asus.com weboldalra, vagy lapozza fel a felhasználói kézikönyvet. **Az operációs rendszer korlátozása miatt 4 GB vagy annál több rendszermemória esetén a 32 bites Windows operációs rendszer csak 3 GB-ot vagy kevesebbet fog érzékelni. 32 bites rendszer használata esetén 3 GB-nál kevesebb rendszermemória használata javasolt. |
Bővítőhelyek | 3 x PCIe 2.0 x16 (dual @ x16, triple @x16 x8 x8) 1 x PCIe 2.0 x4 2 x PCI 2.2 |
Több GPU-s támogatás | ATI CrossFireX technológiájú grafikus kártyák támogatása |
Háttértár | SB850 lapkakészlet 6 xSATA 6.0 Gb/s ports RAID támogatás 0,1,5,10 JMicron® JMB363 PATA és SATA vezérlő 1 xSATA 3Gb/s port (Black) 1 x külső eSATA 3 Gbps csatlakozó a hátulsó csatlakozópanelon (SATA On-the-Go) * A Windows XP/Vista korlátozásából adódóan a 2 TB feletti kapacitású RAID tömböket nem lehet boot meghajtónak választani. Egy 2 TB feletti RAID tömb csak adatmeghajtó lehet. |
LAN | Marvell 8059 Gigabit LAN controller |
Audio | SupremeFX X-Fi built-in 8csatornás, High Definition Audio CODEC – EAX® Advanced™ HD 4.0 – X-Fi CMSS®-3D – X-Fi Crystalizer™ – Creative ALchemy – Blu-ray audio tartalomvédelmi technológia támogatása – 1 x optikai S/PDIF kimenet a hátulsó I/O panelon – 1 x S/PDIF Header – Jack-érzékelés, Multi-streaming és előlapi Jack-retasking támogatása |
IEEE 1394 | 2 1394a port használatát támogatja (1 port at back I/O, 1 port onboard) |
USB | NEC® USB 3.0 vezérlő – 2 x USB 3.0/2.0 csatlakozó (a hátsó I/O panelon) AMD SB850 lapkakészlet – 12 x USB 2.0 port (5 port alaplapi, 7 további csatlakozó a hátsó I/O panelon, 1 csatlakozó a ROG Connect funkcióhoz) |
Túlhúzási jellemzők | ROG Connect GameFirst Extreme Tweaker Tápellátó rendszer: – 8+2 fázisú CPU tápellátó rendszer CPU Level Up MemOK! iROG Loadline Calibration Intelligent overclocking tools: – ASUS TurboV Evo – O.C Profile Overclocking Protection: – COP EX (Component Overheat Protection – EX) – Voltiminder LED – ASUS C.P.R.(CPU Parameter Recall) |
Speciális jellemzők | Turbo Unlocker Turbo Key II Core Unlocker ASUS Q-Connector ASUS Q-Shield ASUS Q-Fan 2 ASUS EZ Flash 2 ASUS CrashFree BIOS 3 ASUS MyLogo 3 |
Hátlapi I/O Portok | 1 x Külső SATA 1 x S/PDIF kimenet (Optical) 1 x IEEE 1394a 1 x RJ45 port 8 Audio I/O 1 x PS/2 billentyűzet csatlakozó(lila) 2 x USB 3.0/2.0 csatlakozó 7 x USB 2.0/1.1 csatlakozó (1 port a ROG Connect funkcióhoz) 1 x ROG Connect Ki/Be kapcsoló 1 x CMOS törlő kapcsoló |
Belső I/O csatlakozók | 3 x USB 2.0 csatlakozó, további 5 USB 2.0 csatlakozó támogatása 6 x SATA 6Gbps csatlakozó (piros) 1 x SATA 3Gbps csatlakozó (fekete) 8 x ventilátor csatlakozó: 1 x CPU / 1 x PWR / 3 x környezeti / 3 x opcionális 7 x ProbeIt mérési pont 3 x hőmérséklet érzékelő csatlakozó 1 x IEEE1394a csatlakozó 1 x S/PDIF kimeneti csatlakozó 1 x 24 érintkezős ATX táp csatlakozó 1 x 8 érintkezős ATX 12V táp csatlakozó 1 x CMOS törlő kapcsoló engedélyező/letiltó 1 x Core Unlocker kapcsoló 1 x Turbo key II kapcsoló 1 x bekapcsoló gomb 1 x reset gomb 1 x OC Station Header 1 x Go gomb Rendszer panel csatlakozó |
BIOS | 16 Mb Flash ROM AMI BIOS, PnP, DMI2.0, WfM2.0, SM BIOS 2.4, ACPI2.0a Multi-Language BIOS |
Kezelhetőség | WOL by PME,WOR by PME,WOR by PME |
Kiegészítők | Felhasználói útmutató 1 x I/O Shield 1 x ROG csatlakoz kábel 1 x kettő az egyben ASUS Q-Connector Kit 1 x kettő az egyben SATA 6.0Gb/s kábel 2 x kettő az egyben SATA 3.0Gb/s adatkábel 1 x dupla USB2.0 port + ESATA modul 1 x Crossfire kábel 1 x kábel kötöző csomag 1 x ROG matrica 1 x 12-in-1 ROG kábelcímke |
Támogatási CD | Támogató DVD: – Eszközmeghajtók és alkalmazások * ASUS PC Probe II * ASUS Update frissítő program * ASUS AI Suite * Sound Blaster X-Fi segédprogram * Kaspersky® Anti-Virus 1 éves licensz |
Méret szabvány | ATX kivitelezés 12 inch x 9.6 inch 30.5 cm x24.5 cm ) |