A Blu-ray és HD DVD lemezek több tíz gigabájtos kapacitása igen csekélynek mondható az igencsak érdekes technológiát alkalmazó 50 ezer GB-os koronghoz képest.

Az eljárás lényege, hogy az adathordozó felületét egy a sós mocsarakban élő — halobaterium slinarum vagy más néven bateriorhodopsin — baktérium hártyájából kinyert fehérjével vonják be. A génkezelt proteinek a fény hatására elmozdulnak és adattárolásra alkalmas állapotba kerülnek. A Bostonban lévő Harvardi Orvosi Egyetem kutatója, V. Renugopalakrishnan és csapata a vizsgálatok során rájött, hogy miként érhető el mindkét állapot, azaz a fehérjék mozgását megelőző eredeti helyzet is visszaállítható.

50 TB egy DVD-méretű lemezen
V. Renugopalakrishnan

A professzor elmondása szerint a kutatások jelenlegi állása szerint ezzel a technológiával 20-szor annyi adat fér el egy DVD-méretű lemezen, mint egy Blu-ray korongon, és a jövőben az 50 terrabájtos kapacitás is elérhető lesz. A szakember szerint a merőben új technológia a későbbiekben teljes egészében leválthatja majd a mágneses adathordozókat.