Az IBM (International Business Machines) 1981. augusztus 12-én mutatta be az első személyi számítógépet, a PC 5150-es típusnevet viselő modellt.

Az első PC hivatalos bemutatójára egy New York-i hotelben, a Waldorf Astoria báltermében került sor. Az 1565 dolláros gép minden szempontból felülmúlta a nála több mint 20 évvel idősebb társát, melyet szintén az IBM készített el. Az óriásgép előállítási költségei meghaladta 9 millió dollárt, üzemeltetése szintén rendkívül költséges volt, légkondicionált helységben kellett tárolni, míg működtetéséhez 60 ember összehangolt munkájára volt szükség.

25 éves a PC!
Waldorf Astoria Hotel — New York

Az IBM igen hangzatos reklámszöveggel hírdette személyi számítógépét, miszerint a PC 5150-et akár a televízióra is rá lehet kötni, játszhatunk rajta, segítségével szöveget szerkeszthetünk és több szó tárolására képes, mint egy igen vastag szakácskönyv.

25 éves a PC!
Az első személyi számítógép — IBM PC 5150

Költségcsökkentés céljából az Intel 8086-os processzorának egyszerűsített változata került a számítógépbe, mely a 8088-as elnevezést kapta meg és 4,77 MHz-en üzemelt. A szerkezet memóriája 256 KB volt, míg az 5,25\\”\\”-ös floppy meghajtó 160 KB kapacitású lemezek kezelésére volt képes.

25 éves a PC!
Az 1977-ben bemutatott 500 dolláros Apple II-ből 2 milliót adtak el

Habár a szakértők a kezdetekben kételkedtek az első PC sikerében — elsősorban a versenytársakéhoz képest magas ára miatt –, mégis az első két évben több mint 240 ezer darabot értékesítettek belőle. Érdemes összehasonlításképpen megemlíteni, hogy napjainkban körülbelül 230,2 millió számítógépet adnak el évente.

25 éves a PC!

Az IBM mérnökei a kezdetektől fogva a nyitott architektúra alkalmazását szorgalmazták, és többek között ennek is köszönhető, hogy a Microsoft operációs rendszere, a DOS (Disk Operating System) könnyedén elterjedhetett az egész világon.