person_outline
Барај
  • PDA статии
  • напишано:
  • Прочитајте: 8013

Elephone U и U Pro детално упатство - телефонот е подготвен за вас

Преглед на читателите: 5 / 5

Ѕвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активна
Elephone U и U Pro детално упатство - телефонот е подготвен за вас - 4.6 надвор од 5 врз основа на 11 гласови

Без да се каже премногу, кинеското производство на телефони достигна пресвртница.

Слон UU Pro 7

На Elephone е основана во 2006, Шенжен. Компанијата во текот на изминатите осум години, со многу висок акцент на истражување и fejesztésre, благодарение на кои во последниве години помина низ и на компанијата, исто така, надгради своите телефони е огромен напредок. Минатата година, имавме уред кој ги добивме нашите глави, ова беше Elephone S8. Прекрасен дизајн и моќен хардвер опишани, кој освоил многу клиенти. Можеби овој уред се должи на фактот дека обемот на продажба на компанијата ги надмина продадените единици на 10 милиони.

слушнале лого

По успехот на Elephone S8 многу луѓе се чека за продолжение, и тоа, исто така, почнаа да пристигнуваат во есен нов iPad Вести, каде што тој зборуваше за како S8 Плус, каде што S9. Во вестите имаше интересно, неверојатно нешто да се каже, а тоа беше за добивање на нов телефон ќе биде вистински свиткана екранот. Непотребно е да се каже, ние не верувавме, фактот дека се чинеше како евтина патка како ваков факт. Потоа тие почнаа да пристигнуваат во вестите пред неколку недели, две сосема нов мобилен телефон, кој беше наречен S8 Плус ниту има ниту има S9 но не Elephone U и U Pronk. Врз основа на прелиминарните информации, можеше да се претпостави дека компанијата силно вршеше притисок, но колку можеше да го знаеме. Новите телефони ќе се смета за вистинска пресвртница, со што Elephone го поставив толку висока, што е добар случај може да скокаат само на највисоко. Со овие два уреди, компанијата влезе на пазарот кој ги држи производителите како Xiaomi, Huawei или OnePlus. Дека тој не е претерување, ние може да го докаже тоа, затоа што видоа светлината на денот на детални спецификации, слики и видеа се докаже дека пристигнал во новиот,, способности, но дозволено прстен со најголемиот кинески телефон, исто така!

Интересната работа за двата уреди е дека иако има многу хардверски разлики во хардверот, екранот што се користи во надворешноста или во телефонот е ист како камерите не наоѓаат никаква разлика. Со ова решение, Elephone им овозможи дури и на оние кои го купуваат најновото, најубаво телефон за оние кои прават помалку пари на него. Во меѓувреме, двата уреди ќе бидат прикажани одделно за да видите дека не зборувате со воздух. Да почнеме со поевтина верзија, Elephone U.

Elephone U

Телефонот е сместен во 72,5 x 154 x 8,4 милиметар куќиште со вкупна тежина на 160 грама. Централната единица е плочка направена од MediaTek, Helio P23, исто така позната како MT6763. Од оваа плочка минатата година напишавме подетален напис кој е заинтересиран за подлабоки технички детали, ITT прочитајте го нашето пишување.

Слон UU Pro 1

процесор

MediaTek-2.jpg

Во општа презентација како оваа, ние обично ги користиме процесорот, видео конверторот и управувањето со меморијата, па ајде сега да го направиме тоа. Процесорот Helio P23 може да се справи со осум семиња, кои се наоѓаат во две кластери. Долниот група од четири ARM Cortex-A53 работи 1,5 GHz максимум часовник фреквенција, а другиот функционална група се состои од четири 2 GHz, исто така, ARM Cortex-A53. Тие често го поставуваат прашањето колку е добро ова е во телефонски процесор на многу семиња. За среќа, имаме целосен одговор на ова прашање, бидејќи можете да прочитате детален напис на оваа тема ITT.

Слон UU Pro 2

На Helio P23 за, и на процесорот во внатрешноста знаеме дека 16 направени од ширината нанометри, 64-битна настава во собата и ги поддржува ARMv8_A. Во прилог на proci, го наоѓаме интегрираниот процесор, хардверот кој е одговорен за забрзување на графичките операции. Во овој случај на dual-core, кои работат 700 MHz АРМ Мали-тип знак G71 MP2 решение што обезбедува целосно задоволителни перформанси во овој средната класа СПЦ во нашиот поглед. интегриран двоен-канален мемориски контролер на LPDDR23X меморија во P4, во кој телефон во зависност од конфигурацијата може да се најде или 4- или 6 GB. меморија часовник 1600 MHz. Телефонот сега ние покажавме дека можеме да најдеме 6 GB капацитет, како и не помалку од 128 GB вградена во цената чување!

дисплеј

Elephone U има екран кој не е откриен во ниеден кинески телефон. Иако хардверот е исто така доволно силен, тоа е она што ние го кажуваме е дека овој телефон или голем брат е пресвртница во историјата на кинеското производство на телефони.

Слон UU Pro 6

Уредот има дисплеј AMOLED, но не само некој, туку вистински свиткан екран, сличен на многу поскапите Samsung телефони. Значи, тоа е завршено за магија, нема да го прочитаме телефонот покрај 2,5D и 3D стаклото, туку да биде закривен, свиткан екран. Тоа е токму она што ние го користевме за Samsung, и се лизга надолу до рамката од двете страни, па вистинските пиксели живеат во делницата.

Самиот панел е 5,99 колос 18: 9 сооднос со резолуција од FHD +, 2160 x 1080 пиксели. Екранот е заштитен со кристално стакло од стаклото Горила од суровиот надворешен свет, при што површината на сензорот истовремено може да се справи со 10 прст.

Слон UU Pro 8

Она што го знаеме од панелот за приказ е дека шест-инчната дијагонална и FHD + резолуција резултираат со густина на пиксели на 403 ppi (пиксел по инч). Длабочината на бојата е 24 бит, со бројот на бои прикажани 16 777 216. На екранот на овој телефон го зазема процентот на 83,2 на предниот панел и покриеноста на бојата на NTSC е 103. Ова се податоци кои звучат многу добро, но бидејќи зборуваме за AMOLED дисплејот, не мора да бидеме изненадени. И покрај тоа што тие не се изненадени, тие имаат силна желба за нас да можеме да ги восхитуваме во рака.

Во слики се чини дека тоа не е претерување да се каже дека Elephone е голем чекор напред во правењето на телефон, како што Xiaomi има направено оваа првата успешна телефон frameless Ние се меша на ветровите.

Камери

Elephone U ви дава три камери за снимање. Постои 8 на предната плоча и два сензори со мегапиксели 13 работат под оптика. Овие вредност оптика отворот не добил доверливи информации, па ние мора да бидат задоволни со податоци што ја предната камера за да се изврши е способен за идентификација на лицето и задни панели работите може да се од вистинска длабочина blur решение, HDR, балансот на белата боја и ISO подесувања или можност за континуирано фотографирање .

Слон UU Pro 3

Ако има нешто што недостасува од можностите на камерите, постои можност за снимање со висока рамка, што ќе ви овозможи да пукате забавно забавно движење. Овие функции денес не се многу важни за скап телефон, но ќе видите дека овој телефон нуди многу 100 за помалку од 1.000 долари за сите карактеристики и способности што некогаш сте ги прочитале!

Други вештини

Ајде да видиме што ни дава Elephon U! Прво, овде има безжични врски. Телефонот има напредни WiFi канал, кој поддржува повеќе распространет 2,4 GHz, во дополнение на традиционалните 5 GHz бендот. За жал, оваа последна опција се наоѓа во многу малку кинески телефони, но тука е! вклучите Bluetooth верзија од 4.0 само како да, ако се погледне на разликите за широко распространета 4.1 понуда, ќе се види зошто тоа не е во вредност од многу тажен. Јас заминав многу важни информации до крај, дури и тој мора да најде поддршка од дома користи B20 800 MHz LTE, што е широкопојасен интернет во вашиот телефон!

Слон UU Pro 4

Телефонот има една од неговите способности, или можеби малку повеќе батерија. Единицата за капацитет на 3620 mAh е технологија со литиум-полимер. Може да се преземе на пристаништето Type-C, кое може да се пристапи преку брзо преземање користејќи ја MediaTek Pump Express Plus технологијата. Особено интересен е фактот што не постои можност за безжично полнење од телефонот!

Мобилниот телефон може да се справи со две нано-SIM картички, масовно складирање, ако 128 GB е редок, со максимална мемориска картичка со капацитет 128 GB. Како и за другите способности, сензори, го добиваме она што се очекува од таков телефон. Има читач на отпечатоци, ако сакате да го отфрлите препознавањето на лицето, добиваме жироскоп, компас и гравитациски сензор.

Слон UU Pro 5

Пред да преминеме до поголем брат на U Pro, ние сеуште се држиме за едно нешто, а тоа е цената на уредот. Како што ветив, телефонот е далеку под $ 100, што се должи на моменталниот пријателски девизен курс на доларот. Во воведното дејство, треба да имаме 350 долари, или приближно 87, илјадници форинти. Затоа што уште еднаш на располагање за испорака на ЕУ Gearbestnél Express е цената на конечниот износ, ова е само цената на превозот, па ние мора да плаќаат околу HUF 1400.

Вашиот телефон е тука: Слон 4G Phablet - 6GB RAM + 128GB

Слон U Pro

Како што можете да прочитате за погоре, двата телефони, U и U Про се разликуваат само во еден дел, овој дел е централна единица, кои се вклучени во многу посилна од MediaTek Helio P23 нафора наречен Qualcomm кученце 660 MSM8976 Плус. Поради оваа причина, делови како што се екранот и камерите не се дискутираат повторно, бидејќи нема никакви разлики во овие. Двата уреди се идентични по големина, единствената мала разлика е тоа што Про верзија е 6 грама потешко.

Слон UU Pro 12

процесор

На Qualcomm Snapdragon 660 MSM8976 Плус, како Helio P23 да работат осум јадра во процесор, но не на АРМ, но Kyro јадра работа. Ова кученце 660 за да знаете на Qualcomm на среден опсег мобилни телефони, но тоа е вреди да се знае дека, благодарение на подобрувањата се приближува врв Резолуција на работењето на претходната година, на кученце 835 пет, останете без разлика дали во 10 15-проценти! Со други зборови, можеме да кажеме дека овој чип е многу повеќе прецизни нога, тестови кои се користат од страна на речиси двојно повеќе од брзината U Elephone од Helio P23. Точно, телефонот е поскапо, но сметаме дека разликата во цената не е толку голем како мерливи разликата во перформанси, така што е вреди дополнителни инвестиции, ако носите паричник.

кученце 660 3

Snapdragon 660 има осум семиња, кои исто така се поделени во две групи. Во долниот, побавен кластер, четири 1,84 GHz и четири 2,2 GHz максимално Kyro 260 јадрото работат во втората најбрза група. Овој чип е направен во 14 нанометарската ширина на ширината, исто така, и 64 бит, а поддржаниот нареден налог е ARMv8. Покрај интегрираниот графички акцелератор на процесорот, оваа картичка е опремена со Adreno 512 за овој телефон.

кученце 660 2

На претходниот телефон би можеле да се повикаме на претходниот напис каде што го претставивме Helio P23, но тука не можеме, па да влеземе во детали за неколку реченици!

Денес, централизираните производствени компании ставаат голем акцент врз суровата моќ на развивање мултимедијални способности. Затоа чипот со среден опсег како Snapdragon 660 не може да ја пропушти напредната поддршка за камерата. За оваа единица на телефони изградена на тоа, ако се користи задната камера, тоа може да потрае до 24 пиксел сензор под леќа, но ако имате два апарати, се уште може да се дојде до 16 милиони точки, се разбира камера. е да се најде помеѓу можностите за поддршка на камери, како заостанување на нула блендата, па нема доцнење откако ќе се притисне чкрапалото, веднаш за да направите фотографија, ние се добие хибрид авто фокус и оптички зум, исто така, има, се разбира, ако производителот на телефонот ги користи овие кученце нафора потенцијални можности.

кученце 660 1

Кученце во можност да се вози до 660 2560 1200 дисплеј x-пиксели, исто така, видео-снимка е можно да се забрза 4 30 1080 120p FPS или FPS. Ова се сериозни вештини, особено ако знаеме дека сѐ уште зборуваме само за плочка од среден ред.

Слон UU Pro 9

За жал, ние не можеме да најдеме било која од горенаведените способности во Слон U Pro, па наоѓањето на истиот ќе биде вистински тест.

Како што е наведено погоре, за разлика од централната единица помеѓу двата уреди, што е значајна разлика, не може да се најде друга разлика. Иако овие сензори, батериските пакувања со безжично и брзо полнење - не се тука MediaTek Pump Express - и оние камери.

Без разлика дали тоа е вредно за дополнителни трошоци за вас помоќен процесор ќе треба да одлучи она што го велат дека $ 420, 104 илјади форинти цена што е приближно 20 илјади форинта вишок да биде во можност да се добие стапка речиси двојно телефон. Значи, според нашето мислење, овој дополнителен трошок ќе оди добро во употреба.

Можете да го најдете телефонот тука: Слон U Pro 4G Phablet

Заклучни согледби

Ние ретко се користи детална презентација од телефон на шоуто, да речеме дека тоа не е вест, туку повеќе за пишување статија. Се разбира, постои причина да се надеваме да ги видиме сликите што ги гледате. Телефонот е роден на работилницата Elephon дека компанијата може да се гордее. Со Elephone S8, врвната категорија е напишана, но U и U Pro скокнаа на ниво што оваа врвна категорија е меѓу кинеските телефони.

Слон UU Pro 11

Особено сум задоволен што компанијата е отворањето на нови телефони во две верзии, како што тоа тие можат да си дозволат оваа прекрасна машина, кои не сакаат да одат над 100 илјади форинти кога купување на телефон.

Сметаме дека централните единици се добро избрани избори. Еден од најпознатите современи средната класа парче од Helio P23 денес, на кученце 660 и, иако претставата од минатата година е решавање középkategóriának врв, оценување на перформансите на кученце на 835 е.

Слон UU Pro 10

На крајот има две важни работи. Една од нив е дека цените наведени погоре важат за воведни активности и живеат само на ограничен број, па обрнете внимание на тоа. Другата е дека ќе добиете бонус подароци, исто така, во близина на телефони во овој воведен промоција, забава 5- и 10 долари дополнителен попуст или Elephone U со заштитник бесплатен екран, Про членство U е слободен 2 засилувач брзо полнач и фолија. Исто така е важно дека во Gearbest, изборот на ЕУ Експрес испорака, ние не мора да плаќаат ДДВ или ДДВ на нарачаниот телефон.

За повеќе информации за воведни активности, видете: Elephone U и U Pro воведна акција

мислења

s3nki
Цитат - klarky:
"Исто така е важно дека Gearbest, изборот на испорака од ЕУ Експрес, не мора да плаќа ДДВ или ДДВ на нарачаниот телефон!"

Не постои таква опција за испорака.

Другата работа што не ја разбирам е дека ако покажат во видеото како да платат за тоа, таму постои функционален НФЦ, но ниту спецификацијата ниту одговорот на едно од прашањата во прашање не е NFC.

Има ли сега или не?


Постои таква опција за испорака:
Нерегистрирана авионска пошта (нема број за следење)
10 - 25 работни дена $ 0.34
Регистрирана воздушна пошта
15 - 20 работни дена $ 0.00
Приоритетна линија
16 - 27 работни дена $ 4.81
EU Express (Ве молиме внесете ја вашата адреса и град со англиски знаци) 16 - 27 работни дена $ 4.81
Побрза испорака
7 - 12 работни дена $ 6.91
Додај осигурување за вашата нарачка $ 8.00

Не можам да кажам НФЦ. Повеќето извори пишуваат NFC, но не и 1-2. Ако повеќе е точно тогаш постои NFC.
klarky
"Исто така е важно дека Gearbest, изборот на испорака од ЕУ Експрес, не мора да плаќа ДДВ или ДДВ на нарачаниот телефон!"

Не постои таква опција за испорака.

Другата работа што не ја разбирам е дека ако покажат во видеото како да платат за тоа, таму постои функционален НФЦ, но ниту спецификацијата ниту одговорот на едно од прашањата во прашање не е NFC.

Има ли сега или не?
joci
-1
Ви благодариме за информациите! ;-)
s3nki
+1
Цитат - Joci:
"Јас разбирам дека тоа е мотор на пареа, но за што е тоа?" :-)
Значи, јас разбирам дека екранот може да се свитка, така што дури и батеријата може да издржи виткање на одредено ниво, но процесорот, матичната плоча нема да се скрши свиок по некое помоќно свиткување и повеќе нема да работи? Бидејќи тие претставуваат малку поинаква технологија од самите дисплеи (дури и на свиткување на OLED телевизорите, "суштината" е во тули веднаш до екранот, што не може да се свитка :-) ).

Јас сум ѕиркам за соло пред мене. Кога има само еден свиен "диск", телефонот е во задниот дел, тука "само" двата краја на екранот се долу. :)
erbalee
+1
Цитат - Joci:
"Јас разбирам дека тоа е мотор на пареа, но за што е тоа?" :-)
Значи, јас разбирам дека екранот може да се свитка, така што дури и батеријата може да издржи виткање на одредено ниво, но процесорот, матичната плоча нема да се скрши свиок по некое помоќно свиткување и повеќе нема да работи? Бидејќи тие претставуваат малку поинаква технологија од самите дисплеи (дури и на свиткување на OLED телевизорите, "суштината" е во тули веднаш до екранот, што не може да се свитка :-) ).


Мислам дека на сликата почнува малку поинаку (се надевав: D). Но, во написот се покажува дека е "едноставно" како свиткано прикажување на Samsung Edge телефони.

Значи не можете да го свиткате телефонот во право, лево, и нема да се превртувате преку вашиот зглоб. Само страничните рабови се свиткани :)
joci
"Јас разбирам дека тоа е мотор на пареа, но за што е тоа?" :-)
Значи, јас разбирам дека екранот може да се свитка, така што дури и батеријата може да издржи виткање на одредено ниво, но процесорот, матичната плоча нема да се скрши свиок по некое помоќно свиткување и повеќе нема да работи? Бидејќи тие претставуваат малку поинаква технологија од самите дисплеи (дури и на свиткување на OLED телевизорите, "суштината" е во тули веднаш до екранот, што не може да се свитка :-) ).