person_outline
Барај
  • PDA статии
  • напишано:
  • Прочитајте: 2537

Oukitel K10 тест - до една недела на диви телефон

Преглед на читателите: 5 / 5

Ѕвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активнаЅвездата е активна
Oukitel K10 тест - до една недела на диви телефон - 5.0 надвор од 5 врз основа на 1 гласање

За нормална употреба, 10 работел еден ден со полнење речиси неисцрпливо.

ПРЕГЛЕД K10 10


воведната

Повторно, бев погрешно дека телефонскиот именик не е напишан една недела откако го добив телефонот. Ова е сериозен недостаток, бидејќи натпреварот ги објавува сопствените списи, што покажува колку телефонот ги оценува задолжителните тест-програми и колку време е потребно за интензивно потопување.

ПРЕГЛЕД K10 промо 1

Со телефон како Oukitel K10, пишувањето статии е уште потешко. Со просечен мобилен, ако сте во брзање, може да имате два дена со фотографија, нуркање, тестови и пишување. Сега нека не речеме во таква статија колку искуството на вистинска употреба ќе биде, очигледно, не толку. За Oukitel K10, просечниот 1-2 ден тест едноставно не е изводливо, бидејќи телефонот не сака да истече од тоа време. Па, Youtube може да оди на целиот ден, но тоа е доволно далеку од вистинска употреба и дека почнуваме да ги споделуваме резултатите што ги добиваме за да го добиеме бројот на денови на телефонот ... Не гледам многу од ова.

ПРЕГЛЕД K10 промо 2

Како што напишав неколку пати, извинете, 1-2 денови не се доволни за тест. Јас секогаш сакам да ги помислам моите чувства за користење на одреден хардвер. Тие можат да бидат емоционално искуство или информации добиени од вистинска употреба и една исто така е важно во сите случаи кои на тестот по постигнување на вистински тест. Поради оваа причина, малку ми е срамно што првиот период, од полнење до празнење, траеше повеќе од една недела. Веќе не сум направил облози со мене дека кога ќе станам наутро, тогаш тоа е колку проценти од батеријата и, исто така, обезбедува многу денови водење на време. Од Фејсбук, исто така, го фрли на екранот на линија побара познаници да ви кажам сега, каков вид на телефон е тоа, бидејќи тоа е она што јас го користам за шест дена, а ние се уште имаат над 20 проценти од батеријата.

Па, ова е Oukitel K10, што не можете да го отстраните.


Oukitel K10 - Отпакување

На Oukitel следи неодамна модерен начин на пакување, како што се телефонски дојдоа во голем, црн, квадратни, рамни шеснаесетникот, но, на врвот на сјајна, сребро K10 натпис. На дното од кутијата ќе најдете налепница со различни информации. Јас навистина не знам зошто тоа беше сензор за близина, како и сензор за светлина, која траеше во вредност од истакнувајќи ја важноста, но тоа треба да биде прашање на Oukitel, јас попрво би го зголемија капацитетот на батеријата.

ПРЕГЛЕД K10 2

Оставањето на врвот на кутијата во пластична лента покриена со картон, телефонот е убаво подвиткан за да не се оштети. Кога фиоката е подигната десно, две поголеми, лева страна на телефонот под телефонот имаат подолга црна кутија со додатоците. На врвот на поголемите кутии има пиктограм, еден со полнач, а другиот на крајот на USB кабелот. Од овие, веднаш е очигледно дека полначот е прв, а каблите се наоѓаат тука. Каблите во овој случај се конкретно три кабли. Едниот е подолг USB поврзан со главата за полнење, а другиот е излез за слушалки од USB-типот-C порта, а третиот е конвертор, што го прави USB Type-C стандарден USB конектор.

Вие не треба да кажете премногу за главата за полнење, ќе добиете технички работи кога станува збор за вашиот телефон!

ПРЕГЛЕД K10 4

Во подолгата кутија ќе најдете сува крпа, предна маска и описи за вашиот телефон на англиски јазик. За кинески производ, исто така е охрабрувачки што тие не вклучуваат кинески опис, мало, но не незначително внимание на светот надвор од Кина. Јас се тресат кутијата залудно, никој друг не паѓа, но се надевав дека ќе добијам задниот поклопец или силиконски случај или нешто слично.

Сега ајде малку да погледнеме на телефонот!


Oukitel K10 - однадвор

Јас сум пациентот, со опремата за тестирање што ја следам добро, прво со разни додатоци, торбички, пинови, а потоа и со тестот. Оставам точка до крај, така што беше.

Првото изненадување дојде кога не можев да го симнам телефонот од послужавникот. Тоа беше тешко стегнато, па тоа беше само кога го свртев на глава и така се обидов.

ПРЕГЛЕД K10 5

За првпат ми се јавија три работи. Изненадувачки убаво, изненадувачки дебело и изненадувачки индивидуално. Последните две карактеристики беа очекувани, и на крај огромна батерија мораше да биде скриена во телефонот. Сепак, тој мобилен ќе изгледа толку добар што е навистина изненаден.

Се разбира, јас секогаш ја кажувам каже дека нешто убаво или доволно релативна и субјективна грди, зависи од тоа што и во споредба да се споредуваат, па на патеката е многу индивидуални вкусови многу тежина. Добивам многу форма.

ПРЕГЛЕД K10 8

Телефонот е неверојатно моќен и конечно има дисплеј од шест инчи, но производителот тука не се обиде да создаде тенки рамки околу панелот. Постои сомневање дека се должи на големи и тешки батеријата е сериозна куќа мораше да биде создадена, кој може да издржи било физички влијанија - односно поголема, бидејќи на голема толпа потежок ако го испуштите.

Телефонот беше корисен за една минута или минута и сфатив зошто беше толку чудно и зошто не можев да го пронајдам задниот капак. Очигледно, имаше задниот капак, како што беше случајот со фолија, па вториот во кутијата беше само бекап. Во заграда, ја забележувам резервата, бидејќи филмот е добро да се каже, па затоа не е добар квалитет. Тоа е многу срања, и јас го кажав сето тоа. Тоа е добра идеја да се погледне во подобар тип на традиционална или стаклена фолија кога купувате.

ПРЕГЛЕД K10 9

Вистинските детали за телефонот се кога ќе се отстрани поддршката за средно тврдо силикон. Не го кажувам, со задниот капак, тоа е уште позабележително за обликот на штитот околу задните камери и сензорот за отпечатоци. Меѓутоа, кога силиконскиот заден поклопец е отстранет, можеме да го видиме пластичното ударно затегнато парче на страничниот панел. Шрафовите не се скриени директно, ниту пак црно, но среброто е глава на шрафовите, што дополнително го подобрува бруталниот ефект на телефонот. Ако сакав да барам збор што некако зборува за тоа што е овој уред, тогаш можеби индустријата е најблиску до него. Големиот, тежок, изнемоштен, но сепак убаво врежан и со карактеристичен изглед.

Не можеме да кажеме многу за контролите, Сè е на вообичаеното место. На десната страна се наоѓаат копчињата за јачина на звук и копчето за вклучување, а левата страна е фиоката за SIM картичката и мемориската картичка. На долниот раб има излези за звучници и микрофон, плус Тип-Ц конектор, и пред звучниците на предниот панел, камери и сензори. Назад, како што веќе рековме, постојат две камери, сензор за отпечатоци и двоен LED блиц. Остатокот од сликите се кажува, можете да отидете на внатрешната структура!


Oukitel K10 - хардверот

Да почнеме со наједноставните параметри, надворешните димензии и масата. Како што сте прочитале, K10 не е мал телефон. Надворешните димензии се 7,85 x 16,74 x 1,25 сантиметри. Иако должината на страниците не е случајна, дебелината на телефонот е двојно повисока мобилна дупликација. Кажи повторно, ние не сме изненадени, во куќата доаѓаат невообичаено големи батерии. Друга карактеристика е масата на уредот, што е не помалку од 283 грама. Со ова, може да имате кул врв во мобилните започна.

ПРЕГЛЕД K10 промо 3

Ајде да влеземе внатре, да погледнеме во централната единица. Душата на телефонот беше MediaTek Helio P23 SoC, што беше релативно нов развој минатата есен, а првите телефони изградени на него беа објавени претходно оваа година. Оваа единица е решение со низок средишен опсег на производителот, но бидејќи не сме во 2008, тоа не значи дека е слаб. Долниот средишен опсег, исто така, има осум основни и максимален 2 GHz часовник.

ПРЕГЛЕД K10 промо 4

Helio во P23 осум јадра средена две кластер на кластерот долниот заштеда на четири Cortex-A53 основни 1,5- работат до, исто така, во горниот четири A53 Cortec, но најмногу до 2 GHz часовникот. Овој процесор е исто така 16 ширина нанометри, поддржува ARMv8-А инструкциско множество, и се разбира 64 малку, како што би се очекувало во една модерна процесор.

Во прилог на proci, ние исто така може да се откријат графички акцелератор, ARM Mali-G71 MP2, кој има 2 јадро и 770 MHz часовник.

ПРЕГЛЕД K10 промо 5

Во централната единица има и мемориски контролер, кој во овој случај поддржува LPDDR4 меморија во двоканален режим. Во овој телефон има доста 6 GB меморија, која работи на 1600 MHz.

Благодарение на технолошкиот напредок, Helio P23 10 нуди подобри перформанси и 15 проценти троши помалку енергија од претходникот Helio P20. Овие податоци се осомничени и делумно се должат на графичкиот процесор бидејќи јадрото на процените не се променило ниту во бројот, ниту во типот.

ПРЕГЛЕД K10 промо 6

MediaTek Helio P23 донесе одлични подобрувања на мултимедијалните и карактеристиките на камерата. P23 поддржува 13 мегапиксели, решенија со двојна камера и виртуелни ефекти на длабочина на поле. Горенаведените карактеристики исто така се подобрија на хардверско ниво, но MediaTek, исто така, направи одлична работа во софтверот. Новите основни единици ја користат MediaTek Imagiq 2.0 технологијата. Горенаведените FOD ефекти главно се должат на оваа технологија. Покрај тоа, Helio има единица за контрола на хардверска камера со автоматска експозиција на двапати поголема од решенијата на ривалите.

ПРЕГЛЕД K10 промо 7

Helio P23, исто така, претрпе голема надградба од мобилно поврзување со податоци. Овие напредни 300 150 Mbps download и upload брзини поддржан од Mbps и двојна SIM технологија VoLTE / Vilt, во прилог на првиот во индустријата, овие решенија се обезбеди побрза и поконзистентна врски за корисници на Две картички.

Како што можете да видите, главниот дел е сосема добро парче на меморија е доволно, но кој ќе ја преземе овој телефон, тоа нема да се жалат за складирање, бидејќи тоа е дел од 64 GB капацитет е на мобилниот телефон.

ПРЕГЛЕД K10 промо 8

Јас веќе споменав на екранот на телефонот дека шест инчи е дијагонала. IPS технологија се користи е врз основа на тековно модерен 18: 9 има сооднос, решавањето на вообичаените + FHD, дека 2160 1080 x пиксели. Податоците на панелот се навистина добри во согласност со резултатите од IPS технологијата, длабочината на бојата е 24 бит, соодносот на контраст е 1400: 1, а осветленоста е 55 cd / m2. Вториот податок, се разбира, не е панел IPS, туку заслуга на осветлување. Исто така е важно екранот да го заземе процентот на 71 од предниот панел, кој никаде не е близу. Како што веќе бев забележано, ова е веројатно да се должи на големата маса на телефонот, но тоа е малку збунувачки кога станува збор за користење.

Да ги видиме камерите! Производителот тука измамува малку - не разбирам зошто - бидејќи табелата има 21 мегапиксели на поголемата задна камера, но вистината е дека тоа е само 16 мегапиксели. Работата е дури и чудна за втората помошна задна камера, која, според хартијата, е 8 мегапикселна, но во реалноста има само две. Јас навистина не разбирам нешто, проширувањето на софтверот не вреди и вистинските 16 мегапиксели не се премногу мали. Значи, можеби би било подобро ако велат 16 мегапиксели, но тие веќе не се магионичари. Сепак, под поголема задна камера, работи сензор Samsung S5K3P3, што не е најсилно решение за Samsung, но јас не би го нарекол и лошо. Ова е исто така и пониската средна категорија од централната единица. Што прво се чини дека е навистина лошо, тоа е, отворот на оптика, што е f / 2.8. Значи, ние нема да пукаме во мракот, дури и со камерата за помош. Сепак, повторно се вративме на квалитетот на сликата за тестот на камерата, досега не ги гледав директно тестовите за да ги напишем моите впечатоци.

ПРЕГЛЕД K10 13

На предниот панел има две камери. Тие имаат 8 и 2 мегапиксели според нивните физички способности, па да не се придржуваме до 13 и 8 мегапикселите во маркетиншките материјали, тоа не е точно. Тука, исто така, ќе се вратиме на квалитетот на сликата, за да го погледнеме моето лице лизгање надолу малку.

Ние не зборувавме за сензорите и радијата. Сите работи што ви се потребни се од компасот до магнетскиот сензор до читачот на отпечатоци. Телефонот е исто така добар во втората област. Она што е важно е дека го поддржува B20 800 MHz LTE бендот кој се користи во Унгарија. WiF има n стандард, но dual band, односно поддржува 5 GHz. Bluetooth исто така е прилично добар, 4.2 стандард. Добиваме ГПС и ГЛОНАСС за навигација, а во Централна Европа тоа ќе биде доволно, ние не сме наши геодети да имаме поголема прецизност.

ПРЕГЛЕД K10 12

Конечно, суштината на телефонот е батеријата! Ова не е помалку од капацитет 11 илјади mAh. Според фабричките податоци, 2G и 3G конективноста може да се нарече 90 часовник, а времето на подготвеност за 1008 час се добива. Брутално! Вреди да се полни фабричкиот полнач за да го користите, ова е 5V / 5A, телефонот има функција за брзо полнење за да може целосно да го наполните телефонот со енергија до човечкото време.

Еве време, иако ги мразам, следете ги тестовите!


Oukitel K10 - тестови, мерења

Јас нема да го изгубам текстот премногу. MediaTek Helio P23 е прилично успешен дел, и како таков, се бори со претходниците во брзина. Многу производители се уште се избере - и осомничени за некое време - на MediaTek MT6750T-т, што не е лошо, но јас не се осмелувам да го наречеме многу важно челик. Поларитетот ми кажува дека на него се изградени користени телефони. На Oukitelnél среќа одлучи да се осмелуваат да сонуваат големи, и занемарување на постарите MT6750T беше, но го потисне цената на нови, па тој беше очигледно поскапи СПЦ, P23 на Helio. Резултатот е од тестовите, огромен телефон кој се очекува да трае со години со добар какао!

ПРЕГЛЕД K10 тест 6 ПРЕГЛЕД K10 тест 7 ПРЕГЛЕД K10 тест 8
ПРЕГЛЕД K10 тест 9 ПРЕГЛЕД K10 тест 10 ПРЕГЛЕД K10 тест 11

фотографија

Како што се очекуваше, камерите на телефонот беа само добри рејтинзи. Денес, се очекува дека секој мобилен ќе биде прифатлив за добри услови на осветлување, а оваа задача ќе ја исполни телефонот. Тоа е, ако ве однесеме до одмор на Јадранското Море, можете да фотографирате во сонце на плажата, освен ако не сме потполно лажни за снимањето. Во други аспекти, јас, исто така, би се грижел некој да ги остави камерите за снимање на искуства. Овој телефон нема да работи ако светлото не е добро, особено ако е темно. Она што можам да замислам совршено - и можеби можам да го замислам телефонот со сличен слоган - за документирање на различни работни фази за време на бизнис или можеби полесно патување. Добро е за оваа намена, бидејќи може да се фотографира цел ден, дури и по кабелот за напојување.

Еве ги тестовите, сите ги филтрираат другите препораки!

ПРЕГЛЕД K10 тест нож 1 ПРЕГЛЕД K10 тест нож 1 ПРЕГЛЕД K10 тест нож 1
ПРЕГЛЕД K10 тест нож 1 ПРЕГЛЕД K10 тест нож 1 ПРЕГЛЕД K10 тест нож 1
ПРЕГЛЕД K10 тест нож 1 ПРЕГЛЕД K10 тест нож 1 ПРЕГЛЕД K10 тест нож 1
ПРЕГЛЕД K10 тест нож 1 ПРЕГЛЕД K10 тест нож 1


резиме

Кога го крена капакот на трчаше низ мојот ум, тоа не е толку лошо како што се очекуваше, всушност, посебно на предниот изгледа добро. Само тогаш сфатив вистинската физичка големина на телефон, кога истакна кутија. Буквално огромен, и сега јас не мислам само на тежина. И покрај овој огромен телото сепак успеа да прошверцуваат малку разиграност, попрецизно се најде дизајн елементи кои апелирам изглед објект во широк спектар на телефон.

ПРЕГЛЕД K10 промо 10

Ако ви поставам едно прашање, тоа е добро да се користи, тогаш морам да кажам дека тоа не е. Ова е големината на точка на горенаведените причини. Се разбира, ова е megkerülhetelen проблем, затоа што ако сакате голема батерија за долго, дури и исклучително долго траење на батеријата, немате избор, ние ќе ги презеле огромна големина и маса мобилен телефон. Со други зборови, овој телефон е, исто така, релативна удобност на употреба мора да престане бруталното животниот век на батеријата принесе. Ако е така, нека се, сепак, тогаш можеме да кажеме дека во споредба со она што батеријата тоа не е премногу голем, не е премногу гломазна во споредба со во однос на употребата и удобно. И тоа беше Oukitelnél Значи инженери за своите пари, бидејќи bazi батеријата за сè друго успеа да се намали големината на големината дека целата работа е разумна големина мобилен добие до.

ПРЕГЛЕД K10 промо 11

На Oukitel K10 сигурно не е на екранот, а не на централната единица или камери се важни, но животниот век на батеријата, која обезбедува едно полнење. Ова е навистина голем. Тоа не беше дури и на телефон во рака, за што јас дури и не може да се спакуваат брзо за доброто на тестот. Се разбира csahattam имаше, јас ќе се кандидира на тест на батерии програма кутии, но јас бев љубопитен фактот дека во реалниот свет да ги исполни. Како што можете да видите во слики убаво. Бил kínomban вклучен Youtube ckkírás текот на вечерните часови, бидејќи чувствував дека многу малку се користи во текот на денот, се чинеше доволно да 8 9-отсто нуркаат. Сериозно, јас мислев дека никогаш нема да се надвор од власта, тоа чувство може само да се знае кој користи слична големина батерија монтирани телефон. Тоа е едноставно неверојатно!

Што е затворање збор? Сè што е потребно за долготрајниот мобилен телефон не е да се плашиш да го купиш, нема да разочара! Силен, далекусежен и последен, но не помалку важен, извонреден!

Нарачав тука: OVERHAUL K10 Phablet - 6 / 64 GB, 11 000 mAh

мислења

s3nki
Цитат - Тибор Казас:
Здраво

"90 минути може да се нарече" Мислам дека часовникот :)

благодарение
Тибор Казаш
+1
Здраво

"90 минути може да се нарече" Мислам дека часовникот :)